Prosím, vstúp!

Kamže to ideme spolu vojsť? Do átria. A koho je to átrium? Dobrého pastiera. Na čo ideme do átria? Aby sme počuli Boží hlas… Hlas Dobrého pastiera. Už si niekedy počul Boží hlas? Tak nech sa páči, vstúp…!
Sadnem si na koberec a trochu sa spolu stíšime. Utíšim ústa, ruky, nohy, aby som počul to ticho. Potom sa už teším na slobodnú samostatnú prácu. Nebudem však zaháľať. Je tu toľko zaujímavých vecí!
Kútik praktický život ponúka niekoľko možností na koncentráciu i nácvik zručností, triedenie, prelievanie, koordináciu oko-ruka, navliekanie… Alebo si pripravím liturgické predmety a knihy na oltár. Pravdaže, zasvietim sviečky. To je úžasné, smiem to skúsiť sám! Pripravím ampulky a kalich i sa krátko pomodlím tak ako kňaz pri oltári. Z iného kútika už bečia ovečky, ktoré po jednom vyvádza z ovčinca ich Dobrý pastier. Niekde sa kreslí, strihá, lepí. Všetko, čo si rozložím, hneď po sebe upracem. Pracujem samostatne a snažím sa byť čo najviac tíško. Ak treba hovorím šeptom alebo pološeptom.
Vtom zazvoní zvon. Ohlasuje, že dokončím činnosť , upracem si a sadnem si na koberec za čiaru. Niečo sa chystá. Opäť niečo nové – katechézy, materiál na prácu. Na koberčeku pani katechétky sa rozprestierajú krásne farebné ornáty, na vešiaku alba… Spoznávame liturgické farby a odevy. Už som ich videl, ale nerozumel som, kedy a prečo sa používajú a rôzne menia. Teraz to už viem… A po katechéze hor sa opäť do práce! Nové kartičky na kopírovanie, koláže .. a všetky tie ornáty treba vyskúšať.
Každý je tíško, občas ktosi potrebuje lepidlo, či pomoc pri sviečke. Niekto prelial víno do ampulky, nevadí, utrie si. Hups, tu sa rozsypala šošovička s hráškom, pozametá si. Sústredím sa na prácu. A ukladám si radosť, pokoj, ticho, sústredenosť…
A jéj, zase ten zvon. Čo to? Deti nechcú končiť? Ešte si päťkrát zapálim sviečku, ešte lepím, knižku dorobím doma… a teším sa nabudúce, keď si spravím to či ono.
Átrium si upraceme a pripravíme sa do modlitebného kútika na modlitbu. Poďakujem svojimi slovami alebo len tak tíško. Vďaka, Ježiš, že si môj priateľ. Zaspievame si pieseň o svetle, pretože Ježiš je naším svetlom. Túžim, aby bol aj tým mojím!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *